Problémy s riasami
Tieto rady sú zamerane na akvária s umelým p>ridávaním CO2 ( oxid uhličitý )
Čierna štetinová riasa BBA ( Black Brush Algae )
Popis riasy: Najčastejšie rastie na okrajoch pomaly rastúcich rastlín, akvaríjnej technike, koreňoch a v miestach, kde je veľké prúdenie vody. Podobá sa čiernym chumáčom o veľkosti cca 5 mm.
Príčina vzniku: Nedostatočné množstvo CO2 u vysoko osvetlených nádrží. Hodnota CO2 počas dňa kolíše alebo je v celom akváriu nedostatočný prúd okolo rastlín. V nízko osvetlených nádržiach je príčinou tiež kolísanie CO2 počas dňa.
Spôsob odstránenia: Najskôr čo najväčšie možné množstvo riasy odstránime ručne. V akváriách s dostatkom svetla zvýšime množstvo CO2 a zároveň zlepšíme prúdenie vody v akváriu. Pre zlepšenie cirkulácie vody je možné použiť prídavná čerpadla. V akváriách s menším osvetlením pomôžu mrenky siamské, ktoré sú známe ako konzumenti tejto riasy. Použitie prípravku Tekutý uhlík pomôže tiež túto riasu odstrániť. Pokiaľ však neodstránime príčinu, tak sa znovu objaví.
Hnedá riasa
Popis riasy: Tvoria hnedé fľaky na listoch, koreňoch, substrátu aj na skle.
Príčina vzniku: Najčastejšie sa vyskytuje v čerstvo založených nádržiach, kde sa vyskytuje amoniak, pretože sa ešte baktérie vo filtri a v substráte dostatočne nerozmnožili a nezvládajú množstvo amoniaku rozkladať.
Spôsob odstránenia: Ľahko sa da zotrieť prstom alebo hubkou v podstate čímkoľvek. Väčšinou vymiznú po zabehnutí akvária a hlavne filtra. S hnedú riasou Vám tiež pomôžu rybky Otocinclus.
Sinice BGA (Blue Green Algae)
Popis riasy: Nejedná sa o riasu ako takú, ale o baktériu schopnú fotosyntézy. Všetko pokrýva modrozeleným slizovitým povlakom. Možno ľahko ručne odstrániť, ale čoskoro sa utvorí znova. Najčastejšie sa tvorí pozdĺž predného skla či na substrátu.
Príčina vzniku: Vzniká z dôvodu nízkej hodnoty dusičnanov (NO3). Najčastejšie sa vyskytuje pozdĺž predného skla odkiaľ sa rozšíri do celého akvária. Veľmi často sa tiež vyskytuje po založení akvária, kedy je v akváriu veľa amoniaku. Prípadným ďalším dôvodom jej výskytu sú špinavé filtre, znečistený substrát a nedostatočný prúd v akváriu.
Spôsob odstránenia:
1: Ako prvá pomoc obvykle pomôže prípravok nato určený Easy Life Blue exit.
2: alebo , ďalší spôsob, ako sa sinice zbaviť je zatemnenie nádrže. Najprv však odstráňte čo najväčšie množstvo riasy mechanicky a vymeňte cca 50% vody v akváriu. Ak máte v akváriu nedostatok dusičnanov, zvýšte množstvo dusičnanov k hodnote 20 mg / l. Zastavte prísun CO2, vypnite svetlo a prikryte celú nádrž dekou, aby sa do akvária nedostalo vôbec žiadne svetlo. Deku počas 4 dni neodkrývajte a ryby nekŕmte, bez problémov vydrží bez kŕmenia. Po odkrytí znovu vymeňte 30-50% vody a zapnite CO2 a svetlo. V tejto chvíli opäť prihnojte dusičnanmi. Uistite sa, že filter a substrát nie je špinavý a že máte v akváriu dostatočnú cirkuláciu vody. Ak sa objavuje na substráte u predného skla, môžete toto miesto prelepiť čiernou páskou.
Zelená prachová riasa GDA (Green Dust Algae)
Popis riasy: Objavuje sa na skle. Sklo vyzerá ako posiate zeleným práškom. Niekedy je zelené prachové riasy toľko, že nieje poriadne vidieť do akvária.
Príčina vzniku: Málo živín a CO2. Vyskytuje sa dosť často po založení akvária.
Spôsob odstránenia: Možno jednoducho odstrániť magnetickou stierkou alebo hubkou. Ale objaví sa rýchlo znova. Nechajte ju rásť po celý jej cyklus (cca 3 týždne). Síce to bude vyzerať nepekne, ale pokúste sa to vydržať. Potom ju odstráňte a vymeňte cca 50-60% vody v akváriu.
Zelená fľakatá riasa GSA (Green Spot algae)
Popis riasy: Zelené škvrny vyskytujúce sa na starších listoch, na skle aj na dekoráciách.
Príčina vzniku: Pri hnojení metódou EI (Estimave Index) je dôvodom nedostatok fosforečnanov. Ďalej je spôsobená nedostatočným prúdením vody či nedostatkom CO2. Zelenéj fľakovitej riase vyhovuje príliš dlhá doba osvetlenia.
Spôsob odstránenia: Zvýšte hodnotu fosfátov vo vode na 2 – 3 mg/l a cirkuláciu vody v akváriu. Riasu odstrante pomocou magnetickej stierky či žiletky. Doba osvetlenia by sa mala pohybovať okolo 9-10 hod. Ak hnojíte pomocou metódy PPS-Pro, tak bude stačiť upraviť pomer dusičnanov ku fosforečnanom.
Vláknitá riasa
Popis riasy: Veľmi všeobecný popis pre široký druh vláknitých rias.
Príčina vzniku: Príčinou býva nedostatok CO2, málo živín a nadbytok amoniaku. Príčinou vláknitých rias nie je nadbytok železa, ako sa veľmi často mylne uvádza.
Spôsob odstránenia: Namotávať vláknitú riasu na špajľu alebo na zubnú kefku. Niekedy pomôžu tiež krevetky, ktoré túto riasu občas konzumujú. Použitie prípravku Tekutý uhlík pomôže tiež túto riasu odstrániť. Pokiaľ však neodstránime príčinu, tak sa znovu objaví.
Staghorn
Popis riasy: Rastie v chumáčoch a vetvi sa . Často pripomína jelení paroh. Zafarbenie ma sivé až čierne a niekedy aj s odtieňom červenej.
Príčina vzniku: Nedostatok CO2 a zlá či žiadna cirkulácia vody. Vyskytuje sa v akváriách, kde sa akumuluje špina a prekŕmenie rybiek. Ďalej ju spôsobujú nedostatočne výmeny vody či špinavé filtre.
Spôsob odstránenia: Skontrolujte množstvo CO2 a zaistite správnu cirkuláciu vody. Dodržujte pravidelné výmeny vody s odkaľovaním a svoje rybky neprekrmujte. Použitie prípravku Tekutý uhlík a Flourish excel pomôže tiež túto riasu odstrániť. Pokiaľ sa však neodstráni príčina, tak sa objaví znovu.
Spirogyra
Popis riasy: Veľmi dlhý prameň zelené riasy, ktorý je slizovitý na dotyk. Pod mikroskopom má špirálový tvar, podľa ktorého má aj meno.
Príčina vzniku: Objavuje sa niekoľko týždňov po prerývaní substrátu, čo spôsobí nadmerné uvoľnenie amoniaku zo substrátu. Rovnako tak ako nepozorovaná a neodstránená mŕtvola ryby.
Spôsob odstránenia: Ak sa raz objaví, je veľmi ťažké sa jej zbaviť. Pokúste sa ju čo najviac mechanicky odstrániť, vykonajte výmenu vody, vypnite CO2 a svetlo. Zatemnite akvárium na 4 dni (ako u Sinice) a potom výmenu vody opakujte. Po výmene vody, zapnutie svetla a CO2 prihnojte vodu makro živinami (nitráty a fosfáty). Použitie prípravku Tekutý uhlík pomôže tiež túto riasu odstrániť. Pokiaľ sa však neodstráni príčina, tak sa objaví znovu. Snažte sa tiež obmedziť intenzitu osvetlenia. Ďalšou možnosťou je znížiť hnojenie na cca 1/4 až 1/8 pôvodných dávok pri metóde Estimative index na nasledujúcich niekoľko týždňov.
Oedogonium
Popis riasy: Pripomína chĺpky rastlín.
Príčina vzniku: Málo Živín a málo CO2.
Spôsob odstránenia: Skontrolujte množstvo CO2 rozpusteného vo vode. Niekedy pomôžu tiež krevetky, ktoré túto riasu občas konzumujú. Použitie prípravku Tekutý uhlík pomôže tiež túto riasu odstrániť. Pokiaľ sa však neodstráni príčina, tak sa znovu objaví.
Rhizoclonium
Popis riasy: Vlákno zelené až hnedasté riasy, ktoré sú mäkké a slizovité.
Príčina vzniku: Nedostatok CO2 a zlá cirkulácia vody. Nedostatok živín. Všeobecne sa vyskytuje v akváriách, kde je zanedbaná údržba.
Spôsob odstránenia: Zvýšte dodávky CO2 a skontrolujte množstvo živín. Dobre nádrž vyčistíte. Tekutý uhlík a krevetky pomôžu tiež.
Zelená voda
Popis riasy: Jedná sa o jednobunkovú riasu. Voda v akváriu je zakalená do zelena. Niekedy ma iba zelený odtieň, inokedy vyzerá ako hrachová polievka.
Príčina vzniku: Najčastejším príčinou je prítomnosť amoniaku v akváriu. Stačí aj malé množstvo testom nezachytiteľné. Ďalšou príčinou môže byť nedostatok CO2 či nepomer dodávaných živín.
Spôsob odstránenia: Vo väčšine prípadov veľké výmeny vody nepomáhajú. Pokiaľ sa jedná o nepomer živín, tak riasa po čase odumrie sama. Odstránenie je možné pomocou 4 – 7 denného zatemnenie akvária, následne vymeňte väčšinu vody v akváriu (ešte väčší zásah dostane riasa ak vymeníte vodu aj pred zatemnením akvária). UV lampa vás tejto riasy zbaví bezpečne, je to ale najnákladnejšie riešenie. V čase zatemnenie ryby nekŕmte, bez problémov to zvládnu. Ďalej odporúčame pridať plávajúce a rýchlo rastúce rastliny. Pozor zelená voda nie je mliečny zákal, tu sa jedná o inú príčinu.
Poznámka:
Nedostatočná a kolísavá distribúcia CO2 v akváriu je obvykle zdrojom problémov s rastlinkami v dostatočne osvetlenej nádrži. Meranie CO2 je však problematické a skreslujuce. Existuju 2 bežne metódy na meranie CO2 v akváriu:
- Najbežnejšie je porovnávanie KH a pH pomocou Tillmanovej tabuľky. Väčšinou ale vychádzajú nepresne hodnoty, pokiaľ mate v akváriu ako dekoráciu drevo. Vo výsledku budú astronomické hodnoty CO2, niekedy aj cez 100mg/l aj keď skutočná hodnota bude hlboko pod optimálnou hodnotou 30 mg/l.
- Najpouživanejsia je metoda drop checkeru. Do vody s hodnotou 4dKH pridáme niekoľko kvapiek roztoku na meranie pH. Ked je farba zelená hodnota rozpusteneho CO2 v poriadku (cca 30mg/l). Ak je farba roztoku modra je vo vode málo CO2 a keď je farba roztoku žlta je ho príliš veľa a môže tak rybám spôsobiť problémy s dýchaním.